złoto

Napad na bank!

186

Ile razy widziałeś w filmie motyw napadu na bank? Ach te emocje! Uzbrojeni bandyci z maskami na twarzach. Ludzie rzucający się na ziemie, krzyczący, zasłaniający twarze. Atmosfera napięcia bywa tak gęsta, że można by ją rozciąć nożem. Czyż to nie obraz zapadający w pamięć, na długo i wyraźnie? Doskonały przykład tego, jak należy konstruować swoją wypowiedź, by słuchacze ją zapamiętali – posługiwać się historią budząca emocje.

Co skłania ludzi do obrabowania banku lub fantazjowania na ten temat? Oczywiście perspektywa błyskawicznego wzbogacenia się. Po jednej akcji można być ustawionym do końca życia … lub co bardziej prawdopodobne trafić do więzienia.

Jakie jest zatem lepsze wyjście? Założyć swój własny bank.

Co banki i napady mają wspólnego z Wystąpieniami Publicznymi?
Już śpieszę z tłumaczeniem. Jeśli chcesz być dobrym mówcą lub prezenterem, nie ma jednego prostego sposobu, który Ci to zapewni. Nie ma banku, z którego mógłbyś skraść talent do świetnego występowania. Wystąpienia publiczne to zestaw wielu mniejszych umiejętności i najlepiej je rozwijać po kolei. W kolejnych wpisach, pokażę jak to robić.

Zamiast obrabowywać bank Wystąpień Publicznych, lepiej jest założyć własny. Co w tym banku będzie? Oczywiście nie złoto, papiery wartościowe ani cenne kruszce, lecz:

Cytaty
Aforyzmy
Historie
Doświadczenia z własnego życia
Dowcipy
Wyniki Badań Naukowych
Przykłady
Metafory

Wszystko, czego możesz potrzebować konstruując swoje wystąpienie.
Za każdym razem gdy przeczytasz ciekawy artykuł lub książkę, usłyszysz zabawny tekst czy dowcip albo poruszającą historię – zapisz ją sobie. A następnie zdeponuj w swoim banku.

Ja w tym celu wykorzystuję arkusz na Google Docs, ale może to być też plik z Excela lub Worda. Ważne by:

1) mieć wszystko zgromadzone w jednym miejscu
2) sensownie to posegregować (opisać) 

Kolekcjonuj historie, wyniki badań naukowych i metafory. Gdy w Twoim banku znajdzie się pokaźny zbiór tych wszystkich elementów (co najmniej po 10 egzemplarzy), zaczniesz tworzyć genialne wystąpienia i to znacznie szybciej niż do tej pory. Gdy będziesz przygotowywał się do prezentacji, zamiast odkrywać temat na nowo – sięgniesz do swoich zasobów. Ok, dzisiaj użyję tego cytatu, tej historii i takich doświadczeń z własnego życia.

Jest to banalnie proste i niesamowicie skuteczne rozwiązanie. Kosztuje odrobinę czasu i wymaga pewnej systematyczności. Pozwoli Ci jednak nie tylko stać się lepszym mówcą, ale również interesującą osobą w towarzystwie, która potrafi sypać  z rękawa  anegdotami i historiami.

Gra warta świecy z Gwiezdnego Pyłu. Jeśli nie czytałeś tej książki lub nie oglądałeś filmu o tym tytule – polecam. Na pewno dostarczy Ci ciekawych historii do Twojego banku.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *